My Yummy Local Life











{May 13, 2013}   Make Your Own- It’s Fun!

So I just thought I would share a few things that I have been making instead of buying these days. Some are still in progress so I don’t know if they will be successful or not. I generally will try to make anything at least once. Most things end up being easier than they look and it’s fun- and also healthier- knowing how your food is made and what is in it.

20130513-082705.jpg

One Gallon of organic humanely raised whole milk yields about one pound of mozzarella cheese. The kit I bought will make up to 30 batches of mozzarella this size so I should be getting plenty of practice. Regular fresh mozzarella (milk source unknown) usually runs us about $6 for half this amount. $6 is what I paid for the top quality milk.

20130513-083014.jpg

The growler is fermenting some homemade root beer (from extract). It started to explode in the house and is now living in the garage. The mason jar is home to wild fermenting strawberry vinegar. Currently it’s still in the wild yeast (wine) phase, but in a couple weeks it should start to turn to vinegar. My guess is this process may be shortened a bit by the heat.

20130513-083236.jpg

20130513-083310.jpg

I got a kit to grow mushrooms from a box. It says it will take 10 days. The first picture is about 3 days in. The second is about 6 days in. We plan to harvest some starting on Thursday. The box was $22- if we get about a pound of oyster mushrooms I think we’ll break even, anything over that and it will be free mushrooms.

Advertisements


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

et cetera
%d bloggers like this: