My Yummy Local Life











Last box for a while ­čśŽ I forgot to post it last week- but being the last box it’s actually kind of perfect since I can now tell you what I did with everything too. So here it is:

20130914-094357.jpg

Apples
Sprouts
Tomatoes
Eggplant
Black beans
Spaghetti squash
Negro de Valle pepper
Red poblano pepper

So last week we attempted to spend only $50 on groceries. It was a Mexican food themed week. I think we ended up buying about $55 worth of food- but that included some coconut water that was extra.

Anyways, we got a single rotisserie chicken (the natural one was even on sale). I shred it and added to it a jar of salsa and some taco seasoning and a little water- an hour later on the stove top I have “taco chicken.” Night one I make this into a taco/fajita wrap (made 2 servings- one for lunch the next day). Then I made a 4 serving batch of chicken (and veggies from the box) enchiladas. Next I made about 4 servings of taquitos with pesto– some with the chicken, some without. I froze half of these so we have two servings in the freezer.

Then I made a crockpot of the black beans (1.5 cups dry). We wanted to make quinoa bean burrito bowls (but the beans were not ready in time so we had chicken quinoa burrito bowls instead- 2 servings- with two servings of quinoa left for making the bean variety for lunches. Then we made crunchy bean tacos (4 servings) again we froze 2 servings.

After a couple of egg wraps and the enchiladas- I have enough flour tortillas left to make 4-5 bean and cheese burritos. I will also be using the spaghetti squash to make a “spaghetti” chicken bake with some of the chicken I have left. This should make 8 servings.

That is at least 28 servings of food from a $25 CSA box and about $35 at the grocery store (not counting the staples we got at the store that were not part of these meals). A little over $2/serving of good quality, calorie filled food.

I go through saying all of this because I posted a buzzfeed article last week comparing “junk food” with “healthy snacks”- the problem I had with the article was that all of the healthy snacks were much lower in calorie count than the “junk” snacks. The only two that came out still cheaper (yes I really did the math) if adjusted for equal calories were the banana and the apple, compared to chocolate and fruit by the foot respectively. (I realize that part of the article was to show people how high in calories things are, but if I want a 100 calorie snack I need like 4 servings of cantaloupe. No thanks I think I’ll have an Oreo or two).

All that to say that Dave Ramsey is right- “beans and rice” really is a cheap way to eat healthy food for a week plus on a small budget. (For what it’s worth- the only gluten in all of these was in he flour tortillas, and the only dairy was in the cheddar cheese-most of these could easily become either gluten or dairy free meals)

Have a yummy week.

Advertisements


{September 1, 2013}   Yum Yum Produce Box #18 & #19

Clearly I am a slacker, as I came to post about this week’s box only to realize that I did not tell you about last week’s box. So I guess you’re in for a treat since they were both beautiful.

Here is box 18:

20130901-164609.jpg

Cherry tomatoes
Medium tomatoes
Giant Hopi squash
Giant Armenian cucumber
Sprouts (of course)
Apples
Peaches

So much delicious and fresh food! I still haven’t used the Hopi squash. It’s in the plans for this week’s menu though.

And here is box 19:

20130901-164845.jpg

Cherry tomatoes
Apples
Red onions
Sprouts ( ­čÖé )
Chili peppers
Kale
White eggplant
Butternut squash

Again- quite the bounty. I am cooking for myself a lot so the menu tends to change more than when hubby is home to cook. We are planning on some pasta dishes, some risotto, some pizza (with homemade raw milk mozzarella)…basically a lot of comfort foods. I shall leave you with this quote from the book I’m reading:

“We practice hospitality, creating soft and safe places for people to connect and rest.”- Bread & Wine by Shauna Niequist



{August 10, 2013}   Yum Yum Produce Box # 16

It was another great haul from our CSA box this week:

20130810-201444.jpg

1 bunch of arugula
1 bunch of chard
1 bunch kale
1 bag sprouts
3 crook neck squashes
3 peaches
3 apples
4 red onions
LOTS of cherry tomatoes

Yay fresh fruit!!! Oh and speaking of fresh fruit, my husband gleaned a peach tree out at the farm he works at this week and came home my hero:

20130810-201934.jpg

My original plan (in addition to the peach crisp that I made), was to freeze most of these peaches, but our freezer is on the fritz and the land lord is ordering a part, so we also made some peach jam:

20130810-202053.jpg

I think we will also be able to make some peach pocket pies to put in he freezer. Fresh fruit for the win!

The menu for the week…was invented by the hubby- so I don’t really know what it involves, but I do know we are making this squash frittata (again) because it’s an excellent way to use up a bunch of squash.
Right now I am supervising the boys making a batch of pickled vegetables from our friends garden.

20130810-202303.jpg

20130810-202352.jpg

I am retired from making pickles because I think they never get eaten, but I am supervising to make sure they don’t give themselves botchalism ­čÖé

Have a yummy week. And check out the rest of the lovely summer boxes over at In Her Chucks link up.



{August 4, 2013}   Yum yum produce box #15

In the book Animal Vegetable Miracle, the younger daughter puts “fresh fruit?” on the farmers market shopping list. That is me too. Any and all fruit and I am excited. So imagine my happy face when I saw this week’s box contents:

20130804-090116.jpg

4 large freestone peaches!!
3 apples!!
2 plums!!
2 red onions
2 crookneck squash
1 zucchini squash
1 bag basil
1 yellow onion
1 bag of sunflower sprouts
1 bunch of rainbow chard
1 bunch of kale

We’ve got a frittata on the menu to use some of the squash. We made this delicious pizza with one of the red onions. There are some salads in our future as well as some pesto pasta to use up some of the greens. But as for the fruit, I just want it in my belly. No other plans are necessary.



{October 23, 2012}   Canning 2012- APPLES

I got some Gala apples and some Winesap apples at the farmer’s market last week. A half peck of each- total of $12 worth of apples.

 

Winesaps and Galas

I made some into applesauce and some into chips.  Here is the applesauce process:

1. Peel, core, and chop the apples into cubes. (I did 12-14 apples per crock pot batch).

Crock pot ready to start

2. Add juice of one lime, up to 1/3 cup of sugar (I did half white and half brown sugar this time) * you can also omit sugar completely, and add a tablespoon or so of cinnamon if desired.

3. Cook in crock pot on low for about 6 hours.

Cooked apples

 

Second crock of cooked apples

 

4. Combine all crock pot loads into a large bowl.

Apples ready to be pureed.

5. Puree with a stick blender for smooth applesauce.

Smooth applesauce

6. Put into sanitized jars.

7. Process in water canner for 15 minutes.

8. Label jars with contents and date.

26 apples = 5 pints of cinnamon applesauce

 

I used about 2/3 of the apples for the applesauce ($8), so the cost per pint is approximately $1.60 per pint.

The rest of the apples have been/are being made into apple chips.

1. Slice them at 1/4 inch thickness on the mandolin.

2. Remove any seeds.

3. Sprinkle with cinnamon sugar. (I find they are BORING without a little cinnamon)

4. Dry in dehydrator for about 12 hrs. Or dry in oven on 300 checking each 15-20 minutes for crispiness (Total is usually a couple hours).

Apples in the dehydrator

 

I came out with about 3 sandwich bags worth of apple chips total.  ($4 of apples).  Making it about $1.33 per bag.



{September 15, 2012}   Cane Creek Farm Store 9/15

Had a kind of light week as far as using things up completely last week, so this week, I decided to skip the farmer’s market and head to the Cane Creek Farm store. ┬áMultiple reasons: One is that Einstein could come with me and get out of the house for a little bit. Two is I know Bobby trades stuff for citrus sometimes, and I needed a couple of lemons for Ginger Ale 3.0. ┬áThree is that there is always a wheel of Hoop cheese and you can get a chunk cut off of whatever size you like.

Einstein so happy to be riding.

I paid a total of $27.80. ┬áHere’s what I got:

From Cane Creek Farm store

 

2 acorn squashes, one other winter squash that I dont now its name, 2 red onions, 1 bulb of garlic, 2 oranges, 2 lemons, 2 red bell peppers, 2 gala apples (best type ever), 1 POUND of hoop cheese, and a bottle of 5 pepper hot sauce.

It’s going to be another yummy week- I am sure of it!

 

 



et cetera